Stimulace akupunkturních drah

Stimulace tělových akupunkturních bodů

Stimulace akupunkturních bodů se v čínské medicíně používá již tisíciletí a patří k absolutnímu základu této medicíny. Stimulaci je obecně možno provádět několika způsoby.

Použití akupunkturních jehel patří k nejčastějšímu způsobu. Jehly jsou velmi tenké, proto při průchodu tělem porušují pouze minimum nervových zakončení. Díky tomu je akupunktura výrazně méně bolestivá, než např. odběr krve. Podle umístění bodu se jehly vpichují povrchově (např. oblast zápěstí), ale i do velké hloubky (oblast hýždě). Stimulace akupunkturní jehlou je velmi intenzivní a má výrazný léčebný efekt. Vždy se používají jednorázové sterilní jehly.

Vakáriová semínka se s oblibou používají u dětí pro jejich nebolestivost. Jedná se o malá tvrdá semínka, která se umisťují na místo akupunkturního bodu a přelepí se náplastí. Poté jemně působí na tento bod. Jejich účinek se může zvýšit občasným pomačkáním.

Mezi stimulace akupunkturních bodů patří i akupresura. Tato technika má výhodu v tom, že se jí klient může snadno naučit a kdykoliv podle potřeby aplikovat. Mezi akupresuru spadá i reflexní terapie. Při akupresuře se používá pouze tlak prstů na jednotlivé body, podle doporučení terapeuta.

Stimulace ušních akupunkturních bodů

Dle východních medicín zrcadlí ucho kompletní systém člověka. Najdeme na něm body kostry, jednotlivých orgánů i fyziologických procesů. Stimulace bodů na uchu se provádí buď vakáriovými semínky, nebo se používají mikrojehličky, které se vpichují jemně pod kůži. Jehličky se často v uchu nechávají i 5 – 10 dnů. Tato dlouhodobá stimulace má velice výrazný léčebný efekt.