Spánek

Spánek je jedna z našich nejpříjemnějších aktivit. Zároveň je to aktivita, která je asi nejvíce vědecky zkoumána. Jak je to s kvalitou spánku, co na ní má vliv a jak nám pomůže odpolední šlofík?

Kdy jít spát?

Jistě jste slyšeli o tom, že se lidé dělí na skřivany a sovy. Skřivani vstávají časně ráno a usínají brzy večer. Sovy to mají přesně naopak. Tvrdili nám, že toto nastavení máme odmalička a nedá se změnit. Nevěřte tomu! Vše je jen o vytvoření zvyku. Já sám jsem byl dlouhá léta sova. Chodil jsem spát po půlnoci, vstával jsem okolo desáté hodiny. To se změnilo ve chvíli, kdy jsem si začal uvědomovat, že mé tělo funguje jinak, než bych chtěl, a že spánek má na to vliv. Během jednoho měsíce se tak ze mne stal skřivan. Začátky byly krušné, ale stejně jako u každého zvyku, pokud vydržíte 21 dnů, jde to pak samo.

A teď tedy k tomu, kdy jít spát. Východní medicíny doporučují jako hranici desátou hodinu večer. Do půlnoci se nám doplňuje energie ledvin, která je zodpovědná za naší celkovou životní energii. Takže čím více toho naspíte před půlnocí, tím delší a kvalitnější povedete život. Tak alespoň praví čínská medicína a já to musím ze své praxe potvrdit.

Kvalita spánku

Na kvalitu spánku má vliv hodně faktorů. Pokusím se bodově shrnout to, co můžeme nejlépe ovlivnit:

  • Choďte spát brzy (viz. předchozí odstavec)
  • Nepijte hodně na noc, abyste nemuseli vstávat na záchod
  • Alespoň tři hodiny před spaním nejezte (pokud to nemůžete vydržet, dejte si kousek ovoce)
  • Alespoň hodinu před spaním nesledujte televizi a počítač
  • Alespoň dvě hodiny před spaním nesportujte, dovolte tělu, aby pomalu přešlo do klidového režimu
  • Odstraňte z ložnice všechny elektrické zdroje signálů (vypněte data na mobilu, ideálně celý mobil, wifi router, atd.)
  • Spěte v tichu a absolutní tmě

Krátce se zastavím u posledního bodu. Absolutní tma. V našem těle fungují zjednodušeně dva imunitní systémy, Th1 a Th2. Systém Th1 se aktivuje přes den a je to takový zachranář. Hlídá naše tělo před útoky virů, je pohotový. Systém Th2 nám oproti tomu regeneruje orgány a stará se o to, aby systém Th1 byl vždy silný. Th1 se aktivuje, když tělo vnímá světlo. To se odehrává pomocí očí, kůže i víček. Systém Th2 se aktivuje ve tmě. Pokud tedy spíte a venku za oknem je pouliční osvětlení, nebo na vás svítí hodiny z elektronického budíku, u dítěte je rozsvícená lampička, aby se nebálo. Všechna tato světla nedovolí tělu, aby se přeplo do systému Th2. Díky tomu Vaše tělo neregeneruje a díky tomu se postupně stává slabší i systém Th1. Nejvíce se to projevuje u lidí, kteří pracují na směny. Z dlouhodobého hlediska začne mít většina z nich zdravotní problémy. Proto: spěte v absolutní tmě a dopřejte to především dětem!

Šlofík

Díky dnešní hektické době již dávno neplatí, že se všichni šli po obědě pěkně natáhnout. Zaměstnavatelé na nás tlačí, je třeba pracovat, polední pauza má půl hodiny a často není žádná. Kdyby tak pochopili, že když dopřejí zaměstnanci odpočinek, je jeho výkon poté výrazně větší a za den udělá daleko více práce s menší chybovostí, než když musí bez přestávek koukat do počítače, stát u výrobního pásu, řídit, atd. Stačí se podívat na firmy typu Google. Zde mají zaměstnanci speciální místnosti na spaní a odpočinek a jejich efektivita a výkonnost je obrovská. Pokud se rozhodnete dopřát si v průběhu dne spánek, řiďte se následujícím:

Spánek 10 – 30 minut

Jedná se o velmi intenzivní odpočinek, který Vám doplní síly, zregeneruje aktivní imunitu Th1. Tento spánek je daleko účinnější, než energetické nápoje. Je ovšem důležité vzbudit se dříve, než tělo přejde do hlubokého spánku, kdy mozek tvoří vlny typu delta. U každého je to individuální a je to třeba vyzkoušet. Obecně platí, že tělo přechází do hlubokého spánku po 20-30 minutách. Mě na začátku pomáhala jednoduchá pomůcka. Když jsem šel po obědě spát, vzal jsem si do ruky klíče a ruku jsem nechal volně viset přes okraj postele. Ve chvíli, kdy má tělo přejít do hlubokého spánku, povolí se všechny svaly, klíče spadnou a Vy jste probuzeni v té nejideálnější době. Postupně dokážete tělo naučit tak, že si řeknete: „Budu vstávat za 20 minut.“ A opravdu se sami za 20 minut probudíte, bez klíčů, bez budíku, jen díky intuici Vašeho těla. Takto krátký spánek podporuje krátkodobou a střednědobou paměť.

Spánek 30 – 60 minut

Tento spánek Vám sice doplní více energie a imunity, než spánek kratší, ale má jedno velké mínus. Tělo se probudí z hlubokého spánku a díky tomu se budete cítit více unaveni, než když jste šli spát. První hodina až dvě po probuzení probíhá často v mírné letargii a člověk je tzv. zblblý.

Spánek 90 minut

Pokud si můžete dopřát delší čas odpočinku, je cca 90 minut ideálních. Imunita se doplňuje na plné obrátky, tělo nabírá sílu na další práci. Dlouhý spánek podporuje dlouhodobou paměť. Čas 90 minut zhruba odpovídá jednomu spánkovému cyklu, takže se budíte ve fázi mělkého spánku a vyhnete se tak negativním pocitům, popsaným v odstavci výše. Opět berte do úvahy individualitu každého z nás, pro někoho bude ideálních 80 minut, pro někoho 100. Poslouchejte své tělo a ono si Vás nastaví samo.

0

Přidat komentář